V nedeljo, 11. maja 2025, se bomo volivci in volivke podali na volišča, kjer bomo na referendumu izrazili svojo voljo o izredno spornem Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, kot ga je sprejela koalicija (Svoboda, SD in Levica) pod vodstvom Roberta Goloba.
Zakon za podelitev astronomskih zneskov dodatkov za peščico je pripravila Asta Vrečko, ministrica za kulturo in koordinatorica (vodilna) stranke Levica.
Vladajoči so zakon sprejeli navkljub številnim pomislekom in kritikam, tako posameznikov kot opozicije (SDS in NSi), zdaj pa, namesto, da bi svoj zakon zagovarjali in državljane pozvali k odhodu na referendum, v Svobodi in Levici državljane pozivajo k bojkotu referenduma. Menda naj gredo raje s knjigo v roki v naravo. Razlog za pozivanje k bojkotu glasovanja je v izrazito nenaklonjenem javnem mnenju do zakona, po katerem bi izbranci mesečno prejemali astronomsko visoke dodatke k pokojninam, skupno 3000 evrov, čeprav za to niso bili plačani ustrezni prispevki. O izbrancih pa bi odločalo kar ministrstvo za kulturo, se pravi levičarska Asta Vrečko. Že zdaj imajo številne predloge, ki jih skrivajo pred javnostjo. Izbrancev naj bi bilo več deset letno (celo od 100 do 200), državljane naj bi to stalo vse do 3 milijone evrov letno. Pozivi k bojkotu glasovanja tudi pomenijo, da so se v Levici in Golobovi ustrašili lastnega ljudstva.
Referendum so na podlagi zbranih več kot 47.000 overjenih podpisov državljanov in državljank zahtevali v SDS, državni zbor je referendum nato moral razpisati.
Postopki so stekli, predstavniki predlagatelja referenduma in prijavljeni organizatorji referendumske kampanje pa imajo še danes čas, da okrajni volili komisiji sporočijo seznam zaupnikov pri tej komisiji. Še danes pa volivci, ki jim je bila nepredvideno odvzeta prostost oz. so nepredvideno sprejeti na zdravljenje v bolnišnico, lahko okrajni volilni komisiji sporočijo, da želijo glasovati po pošti.
Gre za pomemben referendum, saj gre zakon, ki uvaja neupravičene privilegije za ozko skupino ljudi, medtem, ko večina upokojencev v Sloveniji komaj shaja iz meseca v mesec. Gre za pomemben in prelomen referendum proti privilegijem, saj bo od njega odvisna naša prihodnost. Spodaj podrobno opisujemo, kako lahko glasujete.
Možnosti glasovanja so naslednje:
Na referendumsko nedeljo, 11. maja 2025, bodo volišča odprta od 7. do 19. ure. Vsak volivec je že prejel obvestilo o zakonodajnem referendumu, na katerem je navedeno, kdaj bo referendum in kje je volišče. Volivec mora imeti s seboj osebni dokument, ki ga pokaže na volišču pred volilnim odborom. Ko se volivec podpiše v volilni imenik prejme glasovnico.
Glasujemo tako, da na glasovnici obkrožimo PROTI, kar pomeni, da glasujemo proti nedopustnim priviligeijem. Če se strinjamo z astronomskimi zneski privilegijev, lahko obkrožimo za.
Če nas na dan glasovanja ne bo doma? Tudi v tem primeru lahko oddamo svoj glas, in sicer tako, da glasujemo na posebnih voliščih izven okraja stalnega prebivališča, t. i. volišče OMNIA. V tem primeru moramo najpozneje do srede, 7. maja 2025 (3 dni pred dnem glasovanja) do 24 ure oddati vlogo preko spletnega portala eUprava (povezava). Na dan glasovanja se potem na volišču OMNIA, ki smo ga izbrali, oglasimo osebno z osebnim dokumentom in glasujemo.
Na volišču OMNIA lahko glasujejo tudi volivke in volivci, ki imajo stalno prebivališče v tujini (izseljenci), a bodo na dan glasovanja v Sloveniji. Tudi to namero morajo najpozneje 3 dni pred dnem glasovanja, torej do vključno srede, 7. maja 2025, sporočiti Državni volilni komisiji. Vlogo je mogoče oddati preko spletnega portala eUprava (povezava do vloge). Seznam volišč omnia je objavljen na spletni strani DVK.
Predčasno glasovanje, od torka do vključno četrtka
To bo omogočeno na posebnih voliščih na sedežih okrajnih volilnih komisij (na sedežu upravne enote, kjer imate prijavljeno stalno prebivališče) od torka, 6. maja do vključno četrtka 8. maja 2025, med 7. in 19. uro. S seboj je potrebno imeti osebni dokument, po možnosti pa tudi obvestilo, ki ste ga prejeli o volitvah. Glasujete na podoben način, kot na dan glasovanja. Za predčasno glasovanje ni potrebna predhodna najava. S seboj je potrebno imeti osebni dokument, s katerim se lahko identificirate (npr. osebna izkaznica, potni list, vozniško dovoljenje), po možnosti pa tudi obvestilo okrajne volilne komisije o volitvah.
Glasovanje na domu
To je omogočeno za volivke in volivce, ki se zaradi bolezni ali obnemoglosti ne morejo osebno udeležiti glasovanja na volišču. V tem primeru imajo možnost, da glasujejo na svojem domu v navzočnosti članov volilnega odbora. Vlogo za glasovanje na domu morajo oddati najpozneje 3 dni pred dnem glasovanja pri okrajni volilni komisiji, torej do vključno srede, 7. maja 2025. Vlogi morajo priložiti potrdilo zdravnika (pisna potrditev zdravnika, npr. elektronska pošta).
Glasovanje po pošti v Sloveniji. Prijava se je iztekla v sredo 30. aprila 2025. Namenjeno je bilo tistim, ki so v priporu, zavodu za prestajanje kazni, bolnišnici ali v socialnovarstvenem zavodu za institucionalno varstvo in za invalide.
Če se na dan glasovanja 11. maja 2025 ne boste nahajali v Sloveniji in boste začasno v tujini: Prijava za to se je iztekla v petek 25. aprila 2025.
Za rojake v tujini, kjer imajo stalno prebivališče: Tudi tu se je prijava iztekla 25. aprila.
Pomembno je, da se zakonodajnega referenduma udeležimo, saj je poleg zadostnega števila PROTI potrebna tudi najmanj petinska udeležba vseh volivk in volivcev. Pomemben pa bo vsak glas.
M. D.