Kam na Dolenjskem, v Beli krajini in Kočevsko-ribniškem na dan kulture

France Prešeren (vir: wikipedia.org)

Na današnji slovenski kulturni praznik, dan kulture, bodo številne kulturne ustanove za obiskovalce brezplačno odprle svoja vrata. 

Na Dolenjskem, v Beli krajini in na Kočevsko-ribniškem se bomo lahko udeležili naslednjih dogodkov:

Novo mesto: Dan odprtih vrat ob kulturnem prazniku, Dolenjski muzej in Jakčev dom Novo mesto. Odprto od 9. do 18. Brezplačen ogled vseh stalnih in občasnih razstav v muzeju in Jakčevem domu. Katalogi in publikacije po znižani ceni.

Ob 15. uri bo voden sprehod Po Lamutovih sledeh, zbor na Glavnem trgu Novo mesto. Omogočen bo brezplačen ogled Novega mesta in galerije Dolenjskega muzeja.

Ob 18. uri bo Galeriji Kocka odprtje razstave novomeškega fotografa Boštjana Puclja. Gre za ujete trenutke v podobah gibajočih se fotografij, ki ravno zaradi dodane časovne razsežnosti izpovedujejo posnete motive na povsem izviren način.

Mirna Peč: Od 10. ure dalje bo odprt muzej Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka. Za občane občine Mirna Peč bo vstop brezplačen.

Mokronog: Ob 10. uri se bo začelo recital, poimenovan Od spomenika do spomenika. Zbor bo pred kulturnim domom, prireditelji vabijo: Pridite recitirat in poslušat.

Metlika: Med 10. in 17. uro se bo zvrstilo več dogodkov na Metliškem gradu, razstave si bo v času med 10. in 16. uro možno ogledati tudi v Galeriji Kambič Metlika.

Črnomelj: Od 10. do 20.30 pripravljajo zanimive brezplačne dogodke na več prizoriščih.

V Kulturnem domu:

  • 10.00 Požrešnost ni dobra, animirani filmi za otroke 5+
  • 11.00 Likovna delavnica za otroke na temo filmov
  • 15.30 Domovina je kultura, doživljajsko vodenje po razstavi
  • 19.30 Samo en ples, literarni večer o plesalki Marti Pavlin – Brini z Malino Schmidt Snoj

– Ob 15. uri: Prešerno po Črnomlju, vodeni ogled mesta od železniške postaje do cerkve Sv. Duha

– 16. – 18., Primožičeva hiša: Župančičeve uganke v ilustracijah Polone Pačnik, razstava in sestavljanke za male in velike

Ob 18. uri, Trg pri cerkvi Svetega Duha: Prešernu v spomin in prešernim v veselje, literarno-glasbeni dogodek ob prazniku

Brezplačni ogledi: Od 9. do 13. ure odprta vrata Spominske hiše Otona Župančiča (Vinica), brezplačen ogled stalnih razstav in nove občasne razstave “Podobe Otona Župančiča iz zbirke Muzeja novejše zgodovine Slovenije ob 145-letnici rojstva Otona Župančiča.

Od 16. do 18. ure: Mestna muzejska zbirka, stalna razstava Črnomelj na prepihu stoletij

Semič: Od 10. ure odprta vrata Muzejske hiše Semič

Kočevje: Dan odprtih vrat, Likovni salon in Pokrajinski muzej Kočevje

  • 14. do 18. ure: Brezplačen ogled stalnih in občasnih razstav (Pokrajinski muzej)
  • Ob 16. uri:  Vodstvo po razstavi 150 Let Gimnazije Kočevje, 1872-2022 (Likovni salon Kočevje, TZO 72, Kočevje)
  • Od 16. do 18. ure: Ogled razstave Zdenko Huzjan Plenjenje prostora (Likovni salon)

Ribnica: Rokodelski center bo odprt od 9. do 13. ure. Na ogled bosta stalna razstava Suhorobarstvo in lončarstvo ter občasna razstava Iz zbirke Galerije Miklova hiša.

Slovenski pesnik France Prešeren

V kmečki družini se je rodil 3. decembra 1800 v Vrbi na Gorenjskem, umrl je 8. februarja 1849 v Kranju.

V osnovni šoli je bil tako priden, da so ga zapisali v zlato knjigo. Po uspešno zaključenem študiju na dunajski pravni fakulteti se je vrnil v Ljubljano, kjer je delal kot odvetnik. V tem času je napisal večino svojih pesmi, pri pisanju katerih ga je pomembno usmerjal prijatelj Matija Čop. Prešeren je prvi Slovenec, ki se je po kakovosti svojega pisanja lahko kosal s sodobniki po Evropi. Življenjska pot pesnika, nesrečno zaljubljenega v bogato Primičevo Julijo, ki ji je posvetil Sonetni venec (1834) in nekatere druge ljubezenske pesmi, je bila polna raznovrstnih preizkušenj.

France Prešeren danes velja za največjega slovenskega pesnika. Del njegove pesmi Zdravljica, napisane leta 1844, je besedilo državne himne, obletnica njegove smrti pa osrednji državni kulturni praznik. V manjšem obsegu obeležujemo tudi obletnico njegovega rojstva kot Ta veseli dan kulture.

Osrednja slovenska prireditev ob kulturnem prazniku bo tradicionalno pred Prešernovo rojstno hišo v Vrbi.

M. D.