Poslanci so na izredni seji državnega zbora obravnavali dva predloga, in sicer predlog za zvišanje najnižjih invalidskih pokojnin in predlog za višje neto plače zaposlenih. Poslanci vladajočih strank iz vrst LMŠ, SMC, SD, DeSUS in SAB so oba predloga zavrnili.
Poslanska skupina SDS je namreč predlagala, da se najnižje invalidske pokojnine zvišajo vsaj na višino denarne socialne pomoči. Predlagali so tudi nižje davke pri plačah, s tem bi zaposlenim omogočili višje neto prihodke.
Vendar pa je bil koalicijski protiglasovalni stroj premočan. Predlagane spremembe so zavrnili (tokrat že tretjič v kratkem času).
Vedno so se izgovarjali, da spremembe niso sistemske in da sami pripravljajo predloge sprememb. Teh do zdaj še nismo dočakali.
Predlog za dvig najnižjih invalidskih pokojnin je v državnem zboru predstavila dolenjska poslanka Anja Bah Žibert. Opozarjala je, da je sramotno, da dviga najnižjih invalidskih pokojnin ne podpirajo niti poslanci stranke DeSUS niti poslanci Stranke Alenke Bratušek (SAB), ki imajo celo v svojem programu zapisano, da bodo problematiko najnižjih invalidskih pokojnin uredili, in to nemudoma.
Povprečna invalidska pokojnina v Sloveniji je 495 evrov, kar 7500 državljanov pa mesečno prejema manj kot 300 evrov invalidske pokojnine. V SDS so zato med drugim predlagali, da se znesek minimalne invalidske pokojnine zviša vsaj na znesek t. i. socialne pomoči, ki je 402,18 evra. V koaliciji so to (že najmanj tretjič) zavrnili.
Podobno so zavrnili tudi predlog za višje neto plače. Ribniški poslanec Jože Tanko je ob tem dejal, da so prejemniki denarnega nadomestila za najmanj 900 evrov na boljšem kot delavci in se vprašal, ali se delo res splača.
V tem delu so v vladi in koaliciji sicer navajali, da se z znižanjem davčnih obremenitev ogroža stabilnost javnih financ. Vendar pa so to v SDS pospremili z besedami, da gre zgolj za izgovor za negospodarno, neučinkovito in neuspešno upravljanje javnega sektorja. “Namesto, da bi država ljudem zagotovila višje neto plače in jim prepustila, da sami odločajo o tem, kako bodo svoje poštene zaslužke porabili, ta ista država njihove plače močno obremeni z davki in prispevki ter se nato sama odloči, kam bo namenila njihov denar,” so opozarjali.
Slišali smo tudi, da na ministrstvu za delo mimogrede porabijo 74,5 milijona evrov za najrazličnejše študije za dolgotrajno oskrbo, družini Janković se kar tako odpišejo dolgovi v višini 45 milijonov evrov, za invalide in višje neto plače zaposlenih pa ni denarja.
Tako so poslanci glasovali o predlogu za povišanje najnižjih invalidskih pokojnin:
C. R.