Kako upravljajo z našim denarjem? Danes smo preverili za Novo mesto

Mestna občina Novo mesto: arhitekturne storitve, najemnine, različno upravljanje, mladinski klub

Pregledali smo plačila, ki jih je Mestna občina Novo mesto izvedla v februarju 2017. Iz občinskih računov je šlo 2.644.553,34 evra.

Občina je največ, 310.384,81 evra, nakazala družbi CGP, d. d. Sledila so plačila Novi Kreditni banki Maribor (Novi KBM) v višini 300.637,94 evra. Šele na tretjem in četrtem mestu sta vrtca (Pedenjped s 190.030,63 evra in Ciciban s 161.659,01 evra). Na petem mestu pa so plače za občinske uslužbence, za kar je občina februarja nakazala 148.165,95 evra. Sledi podjetje Arriva Dolenjska in Primorska, za javne prevoze, znesek plačila je bil 86.296,53 evra. Na sedmem mestu je GRC (Gasilsko-reševalni center) Novo mesto, ki mu je občina samo februarja nakazala 82.024,31 evra. Na osmem mestu je Knjižnica Mirana Jarca, ki je prejela 81.361,21 evra.

Na devetem mestu so t. i. druga plačila, tega je bilo za 79.425,49 evra, zakrita izplačila pa povedo, da so to zneski, izplačani različnim fizičnim osebam (lahko sejnine in podobno).

Temu sledijo ostala plačila, med njimi je tudi osnovne šole. Med zanimivejšimi pa so zneski za:

  • Atelierarhitekti, d. o. o., Ljubljana, v višini 73.627,79 evra (na javnem natečaju so prejeli 1. nagrado za prenovo odprtih javnih površin v novomeškem mestnem jedru, bili izbrani in zdaj so plačila – skupno do od mestne občine doslej prejeli 97.417,97 evra, prva plačila so bila že leta 2009, največje pa potem decembra 2010 v višini 340.034,95 evra);
  • Protekt Dolenjska, d. o. o., v višini 67.505,60 evra (gre za zasebno podjetje, ki se ukvarja z oddajanjem nepremičnin, po dostopnih podatkih je vsaj ena od teh zgradba, v kateri je RIC, doslej pa so od mestne občine od leta 2003 dalje prejeli 2.381.737,86 evra, zgoščeno predvsem v letu 2012 in dalje);
  • Zavod za šport, kulturo, turizem in mladino – skrajšano Novo mesto, v višini 54.636,58 evra (skupno so od mestne občine v letih od 2003 dalje prejeli 3,96 milijona evrov);
  • Envirodual, trajnostno, okoljsko in energetsko upravljanje, raziskave in izobraževanje, d. o. o., v višini 36.551,20 evra (skupno so od mestne občine od leta 2011 dalje prejeli 101.900,500 evra);
  • Lokalpatriot, mladinski klub DNŠ, v višini 20.101,16 evra (skupno so doslej od leta 2003 dalje od mestne občine prejeli 780.485,85 evra).

Izbiro po naredili po lastni presoji, vsa februarska plačila pa so razvidna na spletni strani ERAR, ki je stran v domeni Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) in je javna. Zneskov, ki jih je občina dolžna mesečno nakazovati šolam, zavodom, vrtcem in ostalim javnim zavodom ter ustanovam, nismo navajali.

Za bralce so zanimivi še zneski, ki jih je Mestna občina Novo mesto plačala medijem in morda še kakšnim znanim osebnostnim. Tako je iz spletne baze razvidno, da je občina februarja 2017: Televiziji Novo mesto nakazala 366,00 evrov, Jasni Šinkovec, s. p. (Novi medij) 300,00 evrov, Sraki International, d. o. o. (Radio Sraka) 244,00 evrov,  med znanimi imeni pa je še KEK, Franci Kek, s. p., ki je februarja od Mestne občine Novo mesto prejel 600,00 evrov.

Podatki o plačilih javnih porabnikov denarja, med katerimi so tudi občine, so javni, dostopni javnosti in davkoplačevalci imajo pravico vedeti, za kaj se uporablja njihov denar.

NazivDavčna št.Znesek v EUR
CGP, d.d.28448111310.384,81
NOVA KBM d.d.94314527300.637,94
VRTEC PEDENJPED NOVO MESTO71116907190.030,63
VRTEC CICIBAN NOVO MESTO43385966161.659,01
PLAČE102148.165,95
ARRIVA DOLENJSKA IN PRIMORSKA d.o.o.6873819686.296,53
GRC NOVO MESTO4164450682.024,31
KNJIŽNICA MIRANA JARCA1792809581.361,21
Druga plačila79.425,49
ATELIERARHITEKTI d.o.o.2406760173.627,79
PROTEKT DOLENJSKA d.o.o.6805146867.505,85
ESOTECH, d.d.7378993358.125,60
Zavod Novo mesto1624120754.636,58
SKB d.d.4050236853.742,10
UNICREDIT BANKA SLOVENIJA d.d.5962280646.226,81
Banka Intesa Sanpaolo d.d.9802630546.121,90
DSO Novo mesto1535499743.246,69
OŠ STOPIČE9223278743.005,16
ENVIRODUAL d.o.o.6049201536.551,20
TRATA Novo mesto, d.o.o.7154927731.135,76
APT7360797530.646,37
AIR d.o.o.5491307128.638,28
Energija plus d.o.o.8815759827.379,60
SAMIGRAD d.o.o.4055845225.200,77
KALCER MARIBOR d.o.o.1142466425.200,77
OŠ BRUSNICE4998783623.416,02
OŠ DRSKA6388261220.742,77
LOKALPATRIOT6322009120.101,16
OŠ BRŠLJIN7893160619.403,99
BRANKO GREGORIČ S.P.1059731018.717,57
OŠ GRM8759816718.017,81
VDC NOVO MESTO4783071917.276,58
OŠ OTOČEC9575344316.249,75
NLB d.d.9113255015.549,42
OBČINA STRAŽA2624646514.225,74
POSVETOVALNICA ZA UČENCE IN STARŠE NOVO MESTO9996594113.351,41
OŠ DRAGOTINA KETTEJA3038135512.590,69
OBČINA ŠMARJEŠKE TOPLICE8099025812.547,83
DUO IMPOLJCA4898282211.617,16
RAZVOJNI CENTER NOVO MESTO d.o.o.7707496311.454,41
KOMUNALA NOVO MESTO d.o.o.1350376611.162,67
OŠ CENTER3852161010.252,02
OBČINA ŠENTJERNEJ6252429110.163,40
ANDREJ PAVLIN S.P.169870129.942,40
ZARJA d.o.o. Novo mesto163779589.750,28
Zasebni družinski vrtec Ringa raja699637469.668,22
CSD NOVO MESTO580471319.167,47
PETROV VRTEC223678378.987,87
KS DRSKA NOVO MESTO396649458.939,82
OŠ ŠMIHEL399719538.636,83
GLASBENA ŠOLA MARJANA KOZINE NOVO MESTO879017068.487,68
DM NM976447818.178,39
PAM d.o.o.353893977.381,71
GASILSKA ZVEZA NOVO MESTO627108186.196,50
SVZ HRASTOVEC102207046.164,83
VŠ GRM Novo mesto984405515.900,00
MESTNA OBČINA LJUBLJANA675933215.056,67
ZMOS363912714.745,39
GVS d.d.757813364.438,12
TELEKOM SLOVENIJE, d.d.985117344.353,46
JANA d.o.o.456992673.979,97
ŽENSKI ROKOMETNI KLUB KRKA NOVO MESTO615101653.450,00
ISTRABENZ PLINI d.o.o.893561793.251,51
GPI d.o.o.737711712.915,80
FOŠ267274392.910,00
FINI Novo mesto936270762.910,00
DOLENJSKI LIST NOVO MESTO d.o.o.315814712.696,62
POŠTA SLOVENIJE d.o.o.250280222.621,52
PENZION SREČA d.o.o.758515122.380,09
CUDV Draga177086052.199,96
OŠ Toneta Pavčka570133572.100,66
ŽENSKI ODBOJKARSKI KLUB NOVO MESTO597195322.000,00
QUIZ d.o.o.519653562.000,00
KS STOPIČE981074291.999,99
PRIZMA Ponikve230172361.958,18
ATLETSKI KLUB KRKA NOVO MESTO265500831.950,00
OŠ VAVTA VAS867307381.915,22
IMP PROMONT d.o.o.179539871.866,95
KONVIKT d.o.o.294713111.865,87
ZDRAVSTVENI DOM NOVO MESTO186313801.699,32
UNI&FORMA d.o.o.220997271.697,63
Triatlonski klub Novo mesto561780421.555,00
MOŠKI ROKOMETNI KLUB KRKA442741811.500,00
KOŠARKARSKI KLUB KRKA – TELEKOM NOVO MESTO409128761.500,00
KS PREČNA687896701.494,20
OŠ ŠMARJETA730559561.493,23
DSO METLIKA325899481.466,97
ESPRI d.o.o.398999261.464,00
Dom upokojencev Idrija, d.o.o.853846151.350,62
ŽELVA d.o.o.211201611.301,74
SB Novo mesto826571061.280,00
MIKROGRAFIJA d.o.o.410887431.196,49
T-MEDIA d.o.o.414540901.149,97
ECE d.o.o.557226791.043,37
DUŠAN RADEŠČEK S.P.848155231.000,00
GIMNASTIČNO DRUŠTVO NOVO MESTO903164441.000,00
SPINA Novo mesto d.o.o.86144359997,66
Big Bang, d.o.o.18224326989,97
REPUBLIKA SLOVENIJA17659957987,92
GEOID d.o.o.34073264937,92

Vir: Spletna baza ERAR.