DomaAktualnoOdmevno: "Nagrada za Jevška za zadnje mesto"

Odmevno: “Nagrada za Jevška za zadnje mesto”

O tem, da ministri Golobove koalicije delajo večinoma zgolj na tem, kako bi si zagotovili dobro plačane službe, da bežijo iz potapljajoče se ladje, smo že poročali.

Zdaj pa se je potrdilo, da so Gibanje Svoboda in Socialni demokrati (SD) “zase” rezervirali Budimpešto in Sarajevo. V Sarajevo naj bi odšel Aleksander Jevšek (SD), minister za kohezijo in regionalni razvoj.

Pravzaprav Jevšek namera pobegniti. Rezultati ministrstva, ki ga vodi, so namreč porazni. Slovenija je po črpanju evropskih sredstev na zadnjem mestu. Ali, kot je v teh dneh v parlamentu poudarila dr. Monika Kirbiš Rojs, generalna sekretarka državnega sveta, sicer daleč najboljša poznavalka črpanja eu-sredstev v Sloveniji:

“V vseh evropskih programih do leta 2029 ste imeli kolikor hočeš evropskih sredstev. Meni je zelo žal, da jih ne znate pokoristiti. Meni je zelo žal, da ste prepočasni pri postopkih. Da mi do leta 2026 v državi, v Sloveniji, nismo sposobni enega postopka, enega večjega projekta normalno pripeljati do konca. In da se ta denar se že odkar ste prišli, že dve leti, prerazporeja na neke mehke vsebine, ki jih je možno hitreje počrpati. Infrastrukturnih projektov v tej državi ne znamo izvajati in zaradi tega je treba denar pobirati neodvisnim inštitucijam, ki so vam trn v peti. Dajmo si naliti čistega vina! Povejte, kaj ste sposobni vi narediti in kaj niste, enkrat vsem. Pač, evropskega denarja niste sposobni črpati. Pri načrtu za okrevanje in odpornost ste na eni tretjini, Hrvati so na dveh tretjinah.

Pojdite si pogledati kohezijo, 2021-2027 nula imate počrpano vse kar imate, imate predplačila in zaradi tega, ne se sprenevedati, dajmo reči še enkrat bobu bob.” (vir)

Jevšek, nekdanji kriminalist, je bil tudi na preteklih funkcijah, vključno s položajem župana Murske Sobote, večkrat tarča polemik, povezanih z upravljanjem projektov. Njegov odhod na novo diplomatsko mesto pa odpira vprašanja o odgovornosti in uspešnosti ministrov v vladi, pa tudi o političnih preferencah pri imenovanjih na mednarodne položaje.

“Nagrada za Jevška za zadnje mesto,” pa je odhod SD-jevega ministra na X komentiral Janez Janša in objavil spodnje podatke:

Črpanje eu-sredstev, kjer je Slovenija na zadnjem mestu.

A. L.

ZADNJI ČLANKI

Polževo: Slovesnost in voščilo naši domovini Sloveniji

Jutri, ob 11. uri, bo v cerkvi svetega Duha na vrhu Polževega (Višnja Gora) potekala sveta maša za domovino, ki jo bo vodil novomeški...

Višnja Gora: Ponovno odprli bazen Zlati polž Višnja Gora

Ob zaključku šolskega leta je v Višnji Gori potekalo slavnostno odprtje tamkajšnjega bazena, ki bo po enoletnem premoru znova ponujal prostor za rekreacijo, druženje...

Dolenjska avtocesta: Vnovične zapore

Od četrtka, 25. junija, do 31. avgusta bo na avtocesti med priključkoma Bič in Ivančna Gorica potekala obnova vozišča. V tem obdobju bo promet...

ZPIZ: Izplačilo letnega dodatka v letu 2026

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije bo v torek, 30. junija, skupaj z junijskimi pokojninami izplačal letni dodatek za leto 2026. Pogoji in roki...