DomaBela krajinaPreleti v zahvalo sodelujočim v spopadu s covidom-19

Preleti v zahvalo sodelujočim v spopadu s covidom-19

Pripadniki vojaškega letalstva Slovenske vojske in polka Vojnega letalstva ZDA bodo danes, med 13.10 in 14.25 uro, ob koncu epidemije covid-19 opravili skupen prelet nad Slovenijo.

V tem času bodo patrulje Policije v neposredni bližini bolnišnic, domov za starejše in zdravstvenih domov prižgale modre luči. Prelet letal bo v Novem mestu ob 13.56, v Metliki ob 13.59, v Črnomlju ob 14.02 in v Kočevju ob 14.05.

S tem se bodo simbolično zahvalili zdravstvenim delavcem, pripadnikom Civilne zaščite in vsem, ki so bili ali so še vključeni v sistem zaščite in reševanja ter vsem, ki so med epidemijo zagotavljali delovanje vseh osnovnih sistemov v državi.

Epidemija covid-19, ki je bila v Sloveniji razglašena 12. marca, se je formalno končala včeraj, 31. maja, saj je Slovenija v dobrih dveh mesecih izjemno uspešno zajezila širjenje virusa.

Dobra epidemiološka slika je omogočila preklic splošne epidemije, še vedno pa velja, da nekatere splošne preventivne higienske in druge ukrepe še naprej izvajamo.

Čeprav smo k dobri epidemiološki sliki prispevali pravzaprav vsi, je bilo najtežje breme predvsem na plečih zdravstvenih delavcev – v zdravstvenih ustanovah UKC Ljubljana in Maribor, Kliniki Golnik in Splošni bolnišnici Celje, na 16 vstopnih točkah za testiranje potencialno okuženih, po domovih za starejše, v 13 zdravstvenih ekipah, oblikovanih za pomoč osebju v domovih za starejše, epidemiologih …

Njihove napore so v ozadju podpirali še številčnejši pripadniki Civilne zaščite, Slovenske vojske in vsi, ki so bili oziroma so še vključeni v sistem zaščite in reševanja ter vsi, ki so zagotavljali delovanje vseh osnovnih sistemov v državi.

Vsem, ki so tako ali drugače sodelovali pri preprečevanju širjenja covid-19, se bodo skupaj zahvalili pripadniki 15. polka vojaškega letalstva Slovenske vojske in 31. lovskega polka Vojnega letalstva ZDA, ki deluje iz vojaške baze v italijanskem Avianu.

Piloti obeh vojska bodo s šestimi letali F-16 in tremi letali PC-9 danes preleteli Jesenice, Golnik, Kranj, Ljubljano, Celje, Maribor, Ptuj, Šmarje pri Jelšah, Brežice, Novo mesto, Metliko, Postojno in Izolo s sporočilom, da se z velikimi tveganji lahko uspešno soočamo le tako, da sodelujemo in si pomagamo. Ameriški piloti bodo v znak zahvale podobno pred tem preleteli nekatera italijanska mesta.

Letala bodo Slovenijo preletela v dveh ešalonih, med katerima bo milja razmika, in sicer na višini približno 1200 metrov s povprečno hitrostjo 425 km/h. V slovenski zračni prostor bodo ameriška letala vstopila ob 13.10.

Časovni načrt preleta je naslednji:

  • Jesenice – 13.15
  • Golnik – 13.18
  • Kranj – 13.20
  • Ljubljana – 13.23
  • Celje – 13.32
  • Maribor – 13.39
  • Ptuj – 13.42
  • Šmarje pri Jelšah – 13.46
  • Brežice – 13.52
  • Novo mesto – 13.56
  • Metlika – 13.59
  • Črnomelj – 14.02
  • Kočevje – 14.05
  • Postojna – 14.16
  • Izola – 14.24
Najmodernejša tehnologija na slovenskem nebu, kot priznanje državljanom, zdravstvenim delavcem in vsem, ki so prispevali h koncu epidemije.

C. R.

ZADNJI ČLANKI

Odprtje pomembne cestne povezave med občinama Ivančna Gorica in Trebnje

V petek, 19. junija, je v Valični vasi potekalo slovesno odprtje novo asfaltirane ceste Valična vas–Orlaka, ki povezuje naselji v občinah Ivančna Gorica in...

Na spletu zaokrožila lažna objava neaktivnega profila ministrstva za izobraževanje

X profil z naslovom In media res, s katerim upravlja znani levičarski aktivist Boris Vezjak, je objavil posnetek domnevne objave ministrstva za izobraževanje, znanost...

Črnomelj: Začenja se 62. Jurjevanje v Beli krajini

V Črnomlju se zvečer z etno predavanjem Kolo in - ali polka? v črnomaljskem gradu začenja najstarejši slovenski folklorni festival, 62. Jurjevanje v Beli...

Lastnik lokala med vlomov zalotil nepridiprava

V noči na soboto je lastnik lokala v Semiču med vlomom v lokal zalotil moška. Prišlo je do prerivanja, v katerem je bil...