Novo mesto: Iztekel se je razpis za najem 83 neprofitnih najemniških stanovanj v Podbrezniku

Nova neprofitna stanovanja v Podbrezniku.

Včeraj se je iztekel rok za prijavo na razpis za najem 83 neprofitnih stanovanj v novomeškem Podbrezniku. Razpis je objavil Javni stanovanjski sklad Mestne občine Novo mesto, na razpis za stanovanja v lasti občine so se lahko prijavili samo občani Novega mesta. Na podlagi prijav bo zdaj izdelana prednostna lista.

Nekateri pa so skeptični do tega, da bi se naselje, glede na kriterije, lahko spremenilo v naselje tujcev ali posameznih etičnih skupin, ker bodo imeli nekateri prednost pri dodeljevanju.

Opozarjajo na dogodke v stanovanjski soseski Kočevska rezidenca v središču Kočevja, kjer naj bi bila nova stanovanja prvotno namenjena mladim družinam in strokovnjakom, nato pa se je izkazalo, da republiški stanovanjski sklad pri razpisu ni bil dovolj natančen. Na skladu so nato pojasnili, da je kočevska občina razpisne pogoje premalo natančno opredelila, soseska pa se je spremenila v vse kaj drugega kot prijetno. Zato tudi med nekaterimi v tem delu Dolenjske prevladuje bojazen, kdo vse bo upravičen do javnega stanovanja v Podbrezniku.

Kako je s tem, smo že v času razpisa, konec marca, vprašali novomeško občino. Odgovorili so nam, da je Javni stanovanjski sklad Mestne občine Novo mesto objavil razpis za dodelitev 83 neprofitnih stanovanj v najem v dveh stanovanjskih blokih v Podbrezniku, 103 stanovanja (v treh blokih) “pa so bila dodeljena v prvem razpisu, ki je že zaključen. Vsi prosilci bodo obravnavani enakopravno, pri izbiri najemnikov pa bodo upoštevani razpisni pogoji, kot so prednostne kategorije prosilcev in nanje vezano točkovanje, kamor sta vključena tudi status zaposlitve in pridobljena izobrazba.”

Dodajmo, da je imel razpis za najem 83 stanovanj v lasti novomeške občine pogoj, da mora biti prosilec občan Novega mesta. V razpisu za najem 103 stanovanj v lasti republiškega stanovanjskega sklada in s katerimi upravlja občina, pa te omejitve po naših podatkih ni bilo.

Številni opozarjajo tudi na to, da novomeški javni stanovanjski sklad objavlja prednostno listo A in B upravičencev za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem, kjer ne navede imena in priimka vlagatelja, pač pa le številko, pod katero je prijavljen. To izgleda tako (Prednostna-lista-za-objavo-2-1.pdf):

Zakaj v Novem mestu ne objavijo podatkov o priimku in imenu posameznega vlagatelja, ni znano, bomo pa to raziskali. Razlog, da bi bilo to prikrivanje podatkov potrebno zaradi varstva osebnih podatkov, verjetno ne more veljati. Mestna občina Ljubljana namreč objavlja takšne podatke prosilcev in prejemnikov javnih stanovanj (Objava, Ljubljana):

Z načrtovanjem projekta izgradnje javnih najemnih stanovanj v Podbrezniku je Mestna občina Novo mesto začela leta 2019, ko je prišlo do zamenjave nekaterih zemljišč v Podbrezniku in na lokaciji Brod Drage.

Za povprečno veliko dvosobno stanovanje v izmeri 55 m2 v novomeškem Podbrezniku bo povprečna neprofitna najemnina približno 275 evrov. Od aprila 2026 dalje se bo najemnina usklajevala z rastjo cen življenjskih potrebščin.

V Podbrezniku so bili prvi bloki v naselju postavljeni že pred več leti. Kolikor nam je znano, je šlo večinoma za lastniška stanovanja, zato zdaj obstoječe stanovalce upravičeno skrbi, kdo bo njihov sosed.
Načrti za Podbreznik (vir: Imos)
Del naselja Podbreznik v novomeški Češči vasi. (vir: Stanovanjski sklad RS)

Foto: Stanovanjski sklad RS, Mestna občina Novo mesto in arhiv

M. D.