DomaDolenjskaV Žabjaku odklapljajo nelegalne vodovodne priključke

V Žabjaku odklapljajo nelegalne vodovodne priključke

V naselju Žabjak danes odklapljajo nelegalne vodovodne priključke, je objavila Komunala Novo mesto. Zapisali so, da je mestna občina  v obdobju 2019/20 opremila romsko naselje Žabjak z javnim vodovodom. Narejenih je bilo 77 vodovodnih priključkov.

Vodo plačuje le približno četrtina vseh Romov, ostalim danes ob spremstvu policije priključke odklapljajo.

V zadnjih dveh letih pa se je občutno povečala izguba vode v tem naselju, ker se je nelegalno priključilo večje število gospodinjstev.

Mesečna količina vodne izgube je 3 tisoč kubičnih metrov. V stroških to pomeni 5.700 mesečno in skoraj 70.000 na leto. Za primerjavo: gre za količino vode, ki predstavlja četrtino vse porabljene vode v eni od dolenjskih občin, kot je na primer Mirna Peč.

Strošek vodnih izgub povečuje stroške oskrbe s pitno vodo, ki vplivajo na zneske  komunalnih položnic vseh prebivalcev v občini.

Z lastnikom infrastrukture, to je Mestno občino Novo mesto in z novomeškim Centrom za socialno delo so v letošnjem letu pripravili načrt reševanja problematike nelegalnih vodovodnih priključkov. Večkrat so obiskali naselje in prebivalcem predlagali, naj vodovodne priključke legalizirajo. Pogoj za legalizacijo nelegalnega priključka je podpis pogodbe in plačilo prispevka namenjenega za ureditev merilnega mesta.

Nelegalne vodovodne priključke je imelo 32 gospodinjstev. 14 gospodinjstev v naselju je upoštevalo predlog Komunale in njihovi priključki so urejeni. Druge so pisno obvestili, da je zadnji rok, da pristopijo k ureditvi priključka 16. 11. 2024. Hkrati so jih obvestili, da bodo v primeru, če tega ne bodo upoštevali, 18. 11. 2024, izvedli odklop vseh nelegalnih vodovodnih priključkov.

Približno četrtina Romov plačuje vodo in že zaradi njih ne bi bilo korektno, če proti tistim, ki imajo nelegalne priključke, ne bi ukrepali, so zapisali v Komunali. V nasprotnem primeru bi povzročili, da ne bi nihče več plačeval vode.

V zvezi s to problematiko so na Policijsko postajo Novo mesto pred časom že posredovali kazensko ovadbo za krajo vode.

Posnetek: https://x.com/i/status/1858494327686615188

Vir: Komunala Novo mesto

M. D.

ZADNJI ČLANKI

Takole jih je minister Rončević napel Asti Vrečko

Vlada je na včerajšnji seji sprejela sklepa, s katerima je znova ustanovila Muzej slovenske osamosvojitve in Muzej novejše zgodovine Slovenije. Oba muzeja je prejšnja...

Novo mesto: S polaganjem venca v Pogancih in Prečni obeležili spominski dan občine in dan državnosti

V Mestni občini Novo mesto so se včeraj s polaganjem venca pri spomeniku v Pogancih in cvetja na grobu padlega Franca Uršiča v Prečni...

Novo mesto: Rudolfovo nagrajeno za prenos visokotehnološkega znanja v prakso

Rudolfovo – Znanstveno in tehnološko središče Novo mesto je skupaj s partnerji prejelo pet regijskih priznanj za inovacije: dve zlati, dve srebrni in eno...

Minister Matoz obiskal Novo mesto: O varnostnih razmerah in romski problematiki

Župan Gregor Macedoni je včeraj, v ponedeljek, 22. junija 2026, na rotovžu na krajšem delovnem srečanju sprejel ministra za notranje zadeve in javno upravo...