DomaAktualnoOb koncu tedna sprejeli 263 ilegalcev, do konca novembra blizu 26 tisoč

Ob koncu tedna sprejeli 263 ilegalcev, do konca novembra blizu 26 tisoč

Ob koncu tedna so policisti novomeške policijske uprave obravnavali 263 tujcev, domnevno iz 20 držav, ki so nezakonito prestopili državno mejo. V obdobju od januarja do konec novembra so policisti obravnavali 25.580 nezakonitih prehodov, večino (skoraj 71 odstotkov vseh) na območju novomeške policijske uprave. Več kot 90 odstotkov jih je izrazilo namero za azil, stanje je povsem drugačno kot je bilo v času prejšnje vlade, ko so policisti večino prijetih na meji vrnili.

Tako je bilo ob koncu tega tedna

V Preloki in Marindolu (občina Črnomelj) so obravnavali 20 tujcev, ilegalnih migrantov, od tega 16 državljanov Sudana in 4 državljani Maroka. Ugotavljamo, da imajo pot v Slovenijo preko Kolpe in Bele krajine trasirano prav državljani Sudana, saj se to redno pojavlja. Obstaja tudi možnost, da zgolj povedo, da so iz Sudana, saj pri sebi nimajo osebnih dokumentov. Če bi te imeli, bi v državo lahko vstopili legalno, zakonito. Kot kaže je tudi očitno, da te skupine organizirano nekdo vodi v Belo krajino. Pojavljajo se tudi (domnevno) državljani Maroka.

V Sevnici (Posavje) so obravnavali 2 Maročana.

Ostale so obravnavali na območju Brežic, in sicer v krajih Obrežje, Rigonce, Dobova, Rakovec, Kapele, Jereslavec, Loče, Slovenska vas, Jesenice, Nova vas pri Mokricah, Podvinje, Brezje pri Veliki Dolini, Slogonsko, Jesenice, Ribnica in Sela pri Dobovi.

Skupno so policisti v treh dneh obravnavali 263 tujcev, ki so se izrekli za državljane:

  • 65 Egipta
  • 64 Afganistana
  • 26 Nepala
  • 25 Bangladeša
  • 17 Sudana
  • 12 Maroka
  • 11 Pakistana
  • po 8 Gane in Turčije
  • 5 Konga
  • 4 Somalije
  • po 3 Kitajske, Rusije, Sirije, Indije
  • 2 Jordanije
  • po 1 Palestine (Izraela), Iraka, Gvineje in Gambije.

Policijski postopki s tujci, ki so nedovoljeno prestopili državno mejo, še potekajo, so včeraj sporočili s PU Novo mesto.

Od januarja do novembra 25.580 nezakonitih prehodov

Od 1. januarja do 30. novembra je slovenska policija obravnavala 25.580 nedovoljenih vstopov v državo. Od tega je bilo zgolj na območju Policijske uprave Novo mesto 71,7 odstotka vseh.

Od 25.580 jih je kar 23.064 izreklo namero podaje prošnje za mednarodno zaščito, kar pomeni, da je bila to krepka večina. Policisti so jih morali popisati, oskrbeti in poskrbeti za njihov prevoz do azilnega doma.

Najpogosteje so bili obravnavani državljani Afganistana, Egipta in Bangladeša, navaja Policija. Dodatno so tuji varnostni organi v Slovenijo vrnili 309 tujcev, število narašča.

Tolikšno število nezakonitih prehodov in obravnav slovenske policisti, ki jih je že tako premalo, dodatno zelo obremenjuje. Veliko breme pa je to tudi za vse davkoplačevalce, ki vse te obravnave in oskrbe plačujemo.

M. D.

ZADNJI ČLANKI

Banka, ki ji ne gre zaupati: UniCredit zapustil Wolfovo 1 v razdejanem stanju

UniCredit Banka Slovenija je zapustila prestižne prostore na Wolfovi 1 v središču Ljubljane (tik ob Tromostovju), čeprav naj bi najemna pogodba veljala do septembra...

Kar ni zmogla “mala” Tanja Fajon, je popravil novi minister

V mandatu vlade Roberta Goloba sta ob njegovem 80. rojstnem dnevu dva slovenska diplomata podala predlog, da ministrstvo za zunanje zadeve Dimitriju Ruplu, ki...

Takole jih je minister Rončević napel Asti Vrečko

Vlada je na včerajšnji seji sprejela sklepa, s katerima je znova ustanovila Muzej slovenske osamosvojitve in Muzej novejše zgodovine Slovenije. Oba muzeja je prejšnja...

Novo mesto: S polaganjem venca v Pogancih in Prečni obeležili spominski dan občine in dan državnosti

V Mestni občini Novo mesto so se včeraj s polaganjem venca pri spomeniku v Pogancih in cvetja na grobu padlega Franca Uršiča v Prečni...