DomaAktualnoV SDS in NSi zahtevajo sklic izredne seje državnega zbora, predlogi ukrepov...

V SDS in NSi zahtevajo sklic izredne seje državnega zbora, predlogi ukrepov za preprečitev nasilja in kriminala s strani Romov

Na včerajšnji novinarski konferenci je poslanec Zvone Černač predstavil zahtevo skupine poslank in poslancev Slovenske demokratske stranke ter Nove Slovenije za sklic izredne seje državnega zbora, na kateri želimo obravnavati točko:

Ukrepi za preprečitev nadaljnjega nasilja in kriminala s strani Romov na območju JV Slovenije in Posavja ter za trajno reševanje romske problematike

Poslanec je uvodoma poudaril, da je tragedija, ki se je zgodila minuli konec tedna v Novem mestu, tragičen in nesprejemljiv dogodek, ki bi ga bilo mogoče preprečiti, če bi vlada pravočasno ukrepala. Po njegovih besedah imajo to smrt na vesti predsednik vlade dRobert Golob, ministri in poslanci njegove koalicije ter predsednica republike, ki je s svojimi dejanji in izjavami dajala podporo posameznim Romom, ne pa večinskemu prebivalstvu, nad katerim so se ti izživljali in ga ustrahovali. Odgovornost po njegovih besedah nosijo tudi vodstvo policije, tožilstvo in pravosodje.

V Poslanski skupini SDS že tri leta opozarjajo na stopnjevanje nasilja in kriminala posameznih Romov na območju Dolenjske. Vložili smo številne predloge, podprli sveženj zakonov, ki so jih s podpisi več kot 30.000 državljanov vložili župani iz JV Slovenije, vendar so poslanci vladajoče koalicije vse te predloge zavrnili, obstruirali seje komisij in se iz predlogov celo norčevali. Nekateri so šli celo tako daleč, da so trdili, kako so pretepeni sami plačali tiste, ki so jih pretepli.

“Samo vprašanje časa je bilo, kdaj se bo zgodilo najhujše – in se je, pred dvema dnevoma.”

Zato bi moral predsednik vlade Robert Golob že včeraj prevzeti odgovornost in odstopiti,” je včeraj opozoril poslanec Černač. Namesto tega sta zaradi političnega reševanja njegove kože odstopila minister in ministrica, ki pa posle še naprej opravljata.

V poslanski skupini ocenjujejo, da bi bil prvi in najbolj učinkovit ukrep za izboljšanje razmer odstop predsednika vlade Roberta Goloba in čimprejšnje predčasne volitve, saj je njegova ekipa dokazala, da vodenju države ni kos – ne le na področju varnosti, temveč tudi na številnih drugih področjih. Ker pa do tega očitno ne bo prišlo, so v SDS včeraj vložili zahtevo za sklic izredne seje Državnega zbora, na kateri želijo obravnavati konkretne ukrepe za zajezitev nasilja in kriminala ter za trajno reševanje romske problematike.

Predlagajo, da državni zbor Vladi RS priporoči:

  • takojšnjo pripravo in vložitev celovitega zakonodajnega paketa za reševanje romske problematike,
  • sprejem zakonov, ki so jih s podpisi več kot 30.000 državljanov vložili župani JV Slovenije in Posavja,
  • odpravo dvojnih meril pri odkrivanju, pregonu in obravnavi kaznivih dejanj,
  • vzpostavitev odgovornosti nosilcev javnih funkcij, ki so z opustitvijo dolžnega ravnanja prispevali k sedanjim razmeram,
  • spremembe zakonodaje na področju pravosodja in izvršbe,
  • pripravo pravne podlage za povračilo škode žrtvam nasilnih dejanj,
  • oblikovanje delovne skupine v sedmih dneh, v kateri bodo sodelovali predstavniki vseh parlamentarnih strank, župani, pristojna ministrstva, Urad za narodnosti in predstavniki Romov,
  • ter zaradi odgovornosti za varnostne razmere na območju JV Slovenije in Posavja odstop generalnega direktorja Policije Damjana Petriča.

M. D.

ZADNJI ČLANKI

Griblje: Slovesno obeležili 500-letnico prve pisne omembe cerkve sv. Vida

V Krajevni skupnosti Griblje so v nedeljo obeležili 500-letnico prve pisne omembe cerkve sv. Vida v Gribljah. Slovesno sveto mašo je daroval msgr. Andrej...

Napadalcema na novomeške dijake več let zapora

Na Okrožnem sodišču v Novem mestu so v petek epilog dobil napadi na novomeške dijake. Na več let zapora je sodišče obsodilo 19-letna Moldavca...

Zaradi moškega na viaduktu več ur zaprta dolenjska avtocesta

Zaradi moškega v stiski, ki je grozil, da bo skočil z viadukta med predoroma Debeli hrib in Mali Vrh, je bila včeraj in danes...

Semič: Praznovanje 30-letnice Gasilske zveze Semič in dneva državnosti

V Semiču bo danes slovesna prireditev ob 30-letnici Gasilske zveze Semič in dnevu državnosti. Gre za skupno prireditev, ki jo pripravljata Gasilska zveza Semič...