Avstrijski kancler Christian Stocker je po strelskem napadu na gimnaziji v Gradcu na avstrijskem Štajerskem, v katerem je storilec po doslej objavljenih podatkih ubil deset ljudi, razglasil tri dni žalovanja. Na novinarski konferenci z notranjim ministrom Gerhardom Karnerjem je vodja avstrijske vlade dogodek označil za nacionalno tragedijo.
Umrlo je šest žensk in štirje moški, vključno s strelcem. Ranjenih je bilo 12 ljudi, od tega nekateri huje. Po navedbah avstrijskega Rdečega križa je huje ranjenih devet ljudi, stanje najmanj dveh je kritično.
Napadalec je bil 21-letni moški, avstrijski državaljan z območja Gradca. V napadu je uporabil dolgocevno orožje in pištolo, ki ju je posedoval zakonito. Priskrbel naj bi si ju pred le nekaj dnevi. Po napadu je v toaletnih prostorih šole storil samomor. Strelov naj bi bilo med 30 in 40, v ulici Dreierschützengasse so odjeknili okoli 10. ure.
V policijski akciji, med katero so šolo evakuirali in preiskali, je sodelovalo okoli 300 policistov, med njimi pripadniki specialne enote Cobra. Prizorišče so zavarovali v 17 minutah. Evakuirane učence so pristojni odpeljali v bližnjo halo, kjer so zanje poskrbeli psihologi in uslužbenci Rdečega križa. Na bližnjem stadionu so medtem vzpostavili zbirno mesto za starše.
Notranji minister je povedal, da storilec izobraževanja na šoli ni zaključil, policijske kartoteke pa ni imel. Streljal naj bi v dveh razredih. Napad naj bi izvedel sam, njegov motiv še ni znan. Po poročanju avstrijskih medijev je bil v preteklosti žrtev medvrstniškega nasilja.
Napad se bo v zgodovino zapisal kot najhujši tovrstni napad v Avstriji. Zgodil se je malo pred deseto obletnico napada, ki je drugo največje avstrijsko mesto pretresel junija 2015. Takrat je v napadalec z vozilom v središču mesta trčil v več ljudi in jih štiri ubil.
V naslednjih treh dneh bodo zastave na vseh javnih stavbah v Avstriji izobešene na pol droga, v sredo ob 10. uri pa se bodo žrtev napada spomnili z minuto molka, je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA povedal Stocker.

M. D.