DomaDolenjskaNovo mesto: Podpisali pismo o nameri o ustanovitvi javne univerze

Novo mesto: Podpisali pismo o nameri o ustanovitvi javne univerze

Župan Gregor Macedoni in minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič sta skupaj s predstavniki novomeškega akademskega in gospodarskega okolja podpisala pismo o nameri o ustanovitvi javne univerze v Novem mestu. 

Kot je povedal župan, je to zgodovinski dan za Novo mesto in za Dolenjsko, ki je plod več desetletij trajajočih prizadevanj.

“Ustanavlja se javna univerza v mestu, ki ima že danes 8 delujočih javnih in zasebnih fakultet, ima javni raziskovalni zavod in več kot 2000 študentov. Velika zahvala vsem, ki so pripomogli k temu in so na področju visokega šolstva že do danes naredili številne korake. To javno univerzo dobivamo tudi na podlagi zelo uspešnega gospodarstva, za katero pa bodo v prihodnosti ključni ljudje z ustreznimi znanji.”

S Fakultete za informacijske študije (FIŠ) so sporočili, da je danes narejen zgodovinski korak za prihodnost visokega šolstva v Dolenjsko-belokranjski regiji. FIŠ pa soustvarja temelje nove javne univerze v Novem mestu.

Fakulteta za informacijske študije je namreč kot prva javna fakulteta v Novem mestu eden ključnih akterjev tega procesa. Že več kot desetletje FIŠ razvija kakovostno raziskovalno in pedagoško dejavnost na področju informacijskih ved, digitalizacije in podatkovne znanosti ter aktivno sodeluje z gospodarstvom in lokalno skupnostjo.

Dekan FIŠ, prof. dr. Matej Makarovič, je ob tem povedal: “Vlada je s tem prepoznala tako potrebo kot tudi priložnost za razvoj regije jugovzhodne Slovenije.”

Sodelovanje med lokalno skupnostjo, izobraževalnimi institucijami – med katerimi FIŠ prevzema vodilno vlogo – in gospodarstvom pa omogoča razvoj močne, javne univerze, ki bo nosilka inovacij, znanja in trajnostnega razvoja regije.

V pismu o nameri je zapisana zaveza o ustanovitvi javne univerze v Novem mestu do konca leta 2025.

Podpis pisma o nameri, Novo mesto, 10. junij 2025

Z ustanovitvijo se bo novomeška univerza pridružila trem javnim univerzam – ljubljanski, mariborski in primorski. Novo mesto pa bo postalo univerzitetno mesto, za kar si prizadevajo že dolgo. Pripravljen imajo že tudi prostor za študentski kampus, to je v Drgančevju.

Pod okriljem nove univerze bodo predvidoma, poleg doslej zasebne novomeške univerze, še Fakulteta za industrijski inženiring, Fakulteta za informacijske študije (FIŠ), Fakulteta za organizacijske študije (FOŠ), Visoka šola za upravljanje podeželja Grm Novo mesto in javni raziskovalni zavod Rudolfovo – Znanstveno in tehnološko središče Novo mesto, kot pridružen zavod nove javne univerze.

Vir in foto: MO NM

M. D.

ZADNJI ČLANKI

O govoru Pirc Musarjeve: “Hudič je, če je dolg do gospodarja trajen in so zahteve vse bolj brutalne”

Na sinočnji državni proslavi ob 35. obletnici dneva državnosti na Trgu republike je predsednica republike Nataša Pirc Musar med govorom, v katerem je poudarjala...

Velika večina podpira odvzem volilne pravice tujcem, nočno delo na avtocestah in uvedbo brezplačnega vrtca

Velika večina vprašanih podpira predlog, da tujci v Sloveniji ne bi imeli volilne pravice, nočno delo na avtocestah in uvedbo brezplačnega vrtca, kaže anketa...

Predsednik vlade Janez Janša: Skupno prihodnost moramo graditi na vrednotah časa, ki nas je povezal

Na državni proslavi ob 35. obletnici razglasitve samostojnosti in neodvisnosti Slovenije na Trgu republike je sinoči Janez Janša poudaril, da je treba skupno prihodnost...

Slovenija praznuje: Dan državnosti

Slovenija praznuje 35 let. V spomin na 25. junij 1991, ko je tedanja slovenska skupščina v skladu z odločitvijo na plebiscitu sprejela ključne dokumente...