DomaAktualnoRomska problematika: Neznosno sprenevedanje vladajočih

Romska problematika: Neznosno sprenevedanje vladajočih

Komisija za peticije, človekove pravice in enake možnosti, ki jo vodi Jože Tanko in je v zaključnem delu v tem mandatu, je v petek obravnavala gradivo Ljudske iniciative Dolenjske, kot podlago za reševanje romske problematike. Ob koncu skoraj 4-urne razprave so sprejeli sklep, s katerim so ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pozvali, da dokument preuči, se do njega opredeli, nato pa v roku 30 dni komisijo seznani s svojim stališčem. 

Dejstvo pa je, da iz tega ne bo nič. Nekateri so sicer evforični, vendar je to odveč. Ljudsko iniciativo Dolenjske vladajoči (predvsem Svoboda) zgolj “nategujejo”, da ne bi še pred volitvami organizirali protesta.

Sprejeti sklep pomeni, da se naj ministrstvo, ki ga vodi Luka Mesec, do predloga ljudske iniciative opredeli, v najboljšem primeru, do 6. marca 2026. Gre pa za čas, ko se bo Slovenija nahajala globoko v predvolilnem času (volitve bodo 22. marca). Zato je malo verjetno, da se bodo v vladi in na ministrstvu, kjer izgubljajo mandat, do tega tudi opredelili. Pa tudi, če bi se, časa za spremembe v tem mandatnem obdobju ne bo več. Doslej so imeli štiri leta časa, pa so vse predloge zavračali.

Ljudska iniciativa je pripravila dokument poimenovan Celovit program socialne in delovne aktivacije: od pasive podpore k aktivni prihodnosti – kot podlaga za reševanje romske problematike.

Državni zbor je to gradivo prejel le dva dni pred sejo komisije, 4. februarja 2026, je razvidno iz računalniške sledi, pripravljeno je bilo decembra 2025. (ImisnetAgent)

Na sejo so bili vabljeni številni predstavniki iniciativ, ministrstev in občin. Udeležba je bila dokaj pičla. Najpomembnejših predstavnikov vlade, pravosodja in tožilstva na sejo ni bilo (Vir). Tako kot je bilo to tudi pri prejšnjih sklicih komisije, ko so obravnavali romsko problematiko.

Drugače pa je bilo to, da so se seje tokrat, za razliko od prejšnjič, udeležili poslanci vladajoče Svobode. Med njimi pa ni bilo članice komisije, poslanke Jožice Derganc, izvoljene v Novem mestu. Svoboda je na sejo poslala nadomestno poslanko Lucijo Tacer Perlin. Dergančeva je v tem iztekajočem se mandatu “zaslovela” po tem, da se sej komisije, kjer so obravnavali romsko problematiko, ni udeleževala. Tako kot tudi ostali poslanci Svobode in Levice ne. Po takšni nesklepčnosti je bilo glasovanje korespondenčno (pisno), Jožica Derganc pa je glasovala proti sklepom, ki so jih v komisiji predlagali za reševanje romske problematike.

Za sklep na seji komisije dne 6. februarja 2026, ki ne pomeni veliko, je glasovalo 11 članov komisije (od 15). Sklep pa se glasi: “Komisija za peticije, človekove pravice in enake možnosti poziva ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da preuči dokument …, ki so ga pripravili v Ljudski iniciativi Dolenjske, …, se do dokumenta opredeli ter Komisijo v roku 30 dni seznani s svojim stališčem.”

Posnetek seje je v dveh delih dostopen na povezavi: RTV SLO in RTV SLO

Seja komisije, v času glasovanja (vir: zajem zaslona) Razvidno je, da se je seje in glasovanja med drugim udeležila poslanka Vida Čadonič Špelič, Jožice Derganc pa ni bilo, ne na seji, ne v času glasovanja.
Seja komisija v začetku, s poslanci in vabljenimi gosti (vir: Zajem zaslona)

M. D.

ZADNJI ČLANKI

Črnomelj: Konec tedna osrednje dogajanje letošnjega Jurjevanja v Beli krajini

V Jurjevanski dragi v Črnomlju se bo drevi s slovesnim odprtjem začelo osrednje dogajanje 62. Jurjevanja v Beli krajini, najstarejšega slovenskega folklornega festivala. Vse do nedelje...

Griblje: Slovesno obeležili 500-letnico prve pisne omembe cerkve sv. Vida

V Krajevni skupnosti Griblje so v nedeljo obeležili 500-letnico prve pisne omembe cerkve sv. Vida v Gribljah. Slovesno sveto mašo je daroval msgr. Andrej...

Napadalcema na novomeške dijake več let zapora

Na Okrožnem sodišču v Novem mestu so v petek epilog dobil napadi na novomeške dijake. Na več let zapora je sodišče obsodilo 19-letna Moldavca...

Zaradi moškega na viaduktu več ur zaprta dolenjska avtocesta

Zaradi moškega v stiski, ki je grozil, da bo skočil z viadukta med predoroma Debeli hrib in Mali Vrh, je bila včeraj in danes...