DomaAktualnoMinister Franci Matoz: Varnost občank in občanov bo zagotovljena

Minister Franci Matoz: Varnost občank in občanov bo zagotovljena

Minister za notranje zadeve in javno upravo Franci Matoz je danes na dveh lokacijah poudaril, da odprava začasnega nadzora na notranji schengenski meji s Hrvaško in Madžarsko ne bo ogrozila varnosti, temveč jo bo še izboljšala z izravnalnimi ukrepi in krepitvijo mednarodnega sodelovanja.

Na nekdanjem mejnem prehodu na Obrežju je minister skupaj z županom Občine Brežice Ivanom Molanom obiskal Policijsko postajo za izravnalne ukrepe Novo mesto ter registracijski center za obravnavo tujcev, ki nezakonito prehajajo mejo. Na sestanku so se osredotočili na varnost lokalnega prebivalstva po odpravi nadzora.

Minister Matoz je jasno sporočil: “Občani naj se ne bojijo, varnost bo zagotovljena.” Poudaril je, da nezakonitih migracij na samih mejnih prehodih ni bilo, zdaj pa bodo z izravnalnimi ukrepi zagotovili še boljšo varnost kot doslej.

Minister se je nato v Mariji Gorici na Hrvaškem sestal s hrvaškim kolegom, ministrom za notranje zadeve dr. Davorjem Božinovićem. Pogovor je potekal o krepitvi sodelovanja, nezakonitih migracijah, implementaciji Pakta o migracijah in azilu (ki je začel veljati 12. junija 2026) ter aktivnem vračanju migrantov. Matoz je izpostavil odlično sodelovanje med obema državama in policijama ter dejstvo, da je slovenska vlada takoj po nastopu odpravila nadzor na meji.

“Zagotovili bomo varnost na drug, boljši način, kot je bilo doslej,” je dejal.

Ministra sta se strinjala, da bosta Slovenija in Hrvaška še okrepili medsebojne stike, aktivno izvajali pakt ter nadaljevale z mešanimi patruljami.

Posebno pozornost sta namenila tudi bližajoči se poletni turistični sezoni in nadaljevanju projekta Varna turistična destinacija, v katerem slovenski policisti sodelujejo na Hrvaškem že od leta 2011. Minister Matoz je današnji obisk na Hrvaškem označil za svoj prvi uradni obisk v tujini.

Skupno sporočilo obeh dogodkov je jasno: slovenski državljani se nimajo česa bati – varnost je zagotovljena in bo z novimi pristopi, boljšim sodelovanjem ter izravnalnimi ukrepi še izboljšana.

Izjava za javnost ministrov Francija Matoza in dr. Davorja Božinovića | Avtor: Ministrstvo za notranje zadeve
Registracijski center na Obrežju za obravnavo tujcev, ki so nezakonito prestopili državno mejo (vir: MNZ)

M. D.

ZADNJI ČLANKI

Vlada ustanovila Muzej slovenske osamosvojitve

Vlada je na današnji redni seji sprejela sklepe o ustanovitvi dveh samostojnih javnih zavodov: Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije. Muzej slovenske...

Maše za domovino ob dnevu državnosti po vsej Sloveniji

V uredništvo smo prejeli vabilo Krščanskega foruma SDS k maši za domovino, ki bodo ob dnevu državnosti potekale v vseh slovenskih regijah. Kot so zapisali...

Ob 35-letnici spopada prenovili obeležje na Medvedjeku

Trebanjska združenje Zveze veteranov vojne za Slovenijo je s pomočjo občin, ministrstva za obrambo in donacij podjetij obnovilo Spominski park na Medvedjeku, kjer je...

V Kostanjevici na območju Trebnjega ponoči zagorela delavnica

Na območju Kostanjevice na območju Trebnjega je ponoči okoli 1.30 požar zajel lesno delavnico, v kateri so bili stroji in oprema. Gasilcem je požar...