DomaAktualnoKPK zavrgla ovadbo proti dr. Kavčiču – druga zmaga za novomeškega ortopeda

KPK zavrgla ovadbo proti dr. Kavčiču – druga zmaga za novomeškega ortopeda

V tem tednu je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) sporočila, da ni zadostnih razlogov za nadaljnjo obravnavo zadeve v Splošni bolnišnici Novo mesto. S tem je dokončno zavrgla ovadbo o umetnem daljšanju čakalnih vrst in nezakonitem preusmerjanju pacientov v zasebni zavod.

To je že druga velika odločitev v korist dr. Gregorja Kavčiča – po ugotovitvah Informacijskega pooblaščenca (IP). Ime se umaže hitro, resnica pa pride šele po mesecih ali letih.

Spomnimo. Bolnišnica je sama izdajala nove napotnice, pacienti pa so se sami odločali za operacijo v zasebnem zavodu. Dr. Kavčič jih ni “organizirano vozil” tja, kot je v predvolilnem času trdil Robert Golob. Zaradi tega je Kavčič zoper Goloba že vložil tožbo zaradi klevete.

Ključno dejstvo: Dr. Kavčič je čakalne vrste krajšal, ne daljšal.

Zoper njega sicer še vedno potekajo postopki pred Zdravniško zbornico in Zdravstvenim inšpektoratom – čeprav sta dve instituciji (IP in KPK) ugotovili, da ni bilo nezakonitosti.

Primer znova razkriva globoke težave slovenskega zdravstva, ki jih je odhajajoča Golobova vlada (Svoboda, SD, Levica) močno poslabšala. Del te koalicije je bila posredno tudi Milena Kramar Zupan, direktorica SB Novo mesto (SD). Danes na ortopediji v Novem mestu bolniki čutijo posledice odhoda dr. Kavčiča – zdravnika, ki je oddelek ustvaril, zgradil ekipo in opravljal najzahtevnejše posege.

Kaj se dogaja v SB Novo mesto danes?

Nekateri poskušajo javnost prepričati, da je na oddelku za ortopedijo po odhodu dr. Kavčiča vse v redu. Vendar informacije iz bolnišnice in od pacientov kažejo drugačno stanje. Dr. Kavčič je oddelek ustanovil, ga vodil, zgradil ekipo in opravljal najzahtevnejše operacije. Kot izkušen strokovnjak in vodja ekipe je bolnišnici in predvsem pacientom močno pogrešan.

Od novega ministra za zdravje se zato pričakujejo konkretne ukrepe – ne le vrnitev dr. Kavčiča v SB Novo mesto, temveč tudi temeljit pregled delovnih procesov v bolnišnici. Opozorila prihajajo tudi glede nekaterih investicij, med drugim negovalne bolnišnice Julija, ki naj bi bila zasedena le približno tretjinsko, investicija v obnovo pa je presegla 20 milijonov evrov. Vendar pa je to že druga zgodba.

M. D.

ZADNJI ČLANKI

Združenje novinarjev opozorilo na zavajanje Novinarjev brez meja

V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) opozarjajo, da je mednarodna organizacija Novinarji brez meja zavajala, ko je na svoji spletni strani zapisala, da spremenjeni...

Osrednja državna proslava ob dnevu državnosti letos z dvema govornikoma

Osrednja državna proslava ob dnevu državnosti bo letos potekala v sredo, 24. junija, ob 21.15 na Trgu republike v Ljubljani. Osrednja govornika bosta predsednik...

Trebnje: Začetek gradnje nove telovadnice OŠ Veliki Gaber

V Občina Trebnje začenjajo gradnjo nove telovadnice Osnovne šole Veliki Gaber, ki bo nadomestila zdajšnjo premajhno in zastarelo šolsko telovadnico. Pogodbo o gradnji sta včeraj...

Češka vlada načrtuje ukinitev RTV-prispevka; kaj pa Slovenija?

Češka vlada pripravlja zakon, s katerim bi ukinila dosedanji sistem RTV-prispevkov za financiranje javne televizije in radia ter ju financirala neposredno iz državnega proračuna. Generalni...