DomaSlovenijaDragocena donacija ameriškega veleposlaništva

Dragocena donacija ameriškega veleposlaništva

Včeraj je v prostorih Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana ameriška veleposlanica v Sloveniji Lynda C. Blanchard izročila donacijo, ki sta jo simbolično prevzela državna sekretarka na ministrstvu za zdravje dr. Tina Bregant in državni sekretar na ministrstvu za obrambo mag. Damijan Jaklin.

Gre za aparat za dezinfekcijo bolnišničnih prostorov s pomočjo ultravijolične svetlobe v C-spektru, ki z obsevanjem uniči bakterije, viruse in mikroorganizme, tudi Covid-19. Aparat je razvilo slovensko podjetje.

V donaciji so tudi zaščitne obleke, nadškornji in zaščitne rokavice, odporne na kemikalije.

Z donacijo ameriško veleposlaništvo izraža podporo Sloveniji v boju z epidemijo Covid-19 ter simbolično potrjuje uspešno dolgoletno sodelovanje med državama.

Kot pravi državna sekretarka Tina Bergant: “Pandemija je pokazala kako pomembno je sodelovanje. Nihče ne sme ostati sam in zadaj! Ta današnja donacija bo pomagala pri tem, na kar nas je Covid tudi opozoril; virusi, bakterije, pa tudi bolnišnične okužbe predstavljajo velik problem.”

V Sloveniji je sicer okoli 18.000 bolnišničnih okužb, ki bi jih aparat u ultrazvočnim delovanjem lahko uničil. S pomočjo donirane opreme pa bodo lahko poskrbeli tudi za ustrezno zdravstveno zaščito zaposlenih.

Z donacijo za povečanje zmogljivosti na področju kriznega upravljanja in zmožnosti odzivanja na izredne razmere ZDA simbolično potrjujejo dolgoletno partnerstvo med državama ter izkazujejo solidarnost pri prizadevanjih za zaščito prebivalcev Slovenije in širše regije pred Covid-19.

Ob predaji donacije v UKC Ljubljana.

M. D.

ZADNJI ČLANKI

Minister Matoz obiskal Novo mesto: O varnostnih razmerah in romski problematiki

Župan Gregor Macedoni je včeraj, v ponedeljek, 22. junija 2026, na rotovžu na krajšem delovnem srečanju sprejel ministra za notranje zadeve in javno upravo...

Minister Franci Matoz: Varnost občank in občanov bo zagotovljena

Minister za notranje zadeve in javno upravo Franci Matoz je danes na dveh lokacijah poudaril, da odprava začasnega nadzora na notranji schengenski meji s...

Vlada ustanovila Muzej slovenske osamosvojitve

Vlada je na današnji redni seji sprejela sklepe o ustanovitvi dveh samostojnih javnih zavodov: Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije. Muzej slovenske...

Maše za domovino ob dnevu državnosti po vsej Sloveniji

V uredništvo smo prejeli vabilo Krščanskega foruma SDS k maši za domovino, ki bodo ob dnevu državnosti potekale v vseh slovenskih regijah. Kot so zapisali...