DomaAktualnoRekord v EU: Slovenija plačuje najvišje davke na bencin

Rekord v EU: Slovenija plačuje najvišje davke na bencin

Ko na črpalki plačamo liter Euro-super 95 bencina, več kot polovica denarja ne gre naftnim družbam ali rafinerijam, temveč neposredno v državni proračun.

Po najnovejših podatkih Evropske komisije v Sloveniji plačujemo najvišje davke (trošarino + DDV) pri vsakem litru bencina Euro-super 95 v celotni EU.

  • Davki v povprečju EU predstavljajo 52,1 % končne cene bencina.
  • V Sloveniji je ta delež 57,8 %. To pomeni, da od vsakega plačanega litra gre približno 0,95–1,05 evra neposredno v državni proračun.

Za primerjavo: v Bolgariji, kjer je delež najnižji (43,9 %), gre za davke le okoli 0,58–0,65 evra na liter.

Podatki izhajajo iz analize medijske hiše Euronews Business, ki temelji na uradnih podatkih Evropske komisije.

Razpredelnica deleža davkov v ceni bencina (Euro-super 95) po državah EU:

  • Slovenija: 57,8 %
  • Irska:     57,3 %
  • Finska:   57,2 %
  • Grčija:   56,5 %
  • Malta:    56,3 %
  • Slovaška: 55,0 %
  • Italija:      55,0 %
  • Nizozemska: 54,8 %
  • Nemčija:   54,5 %
  • Hrvaška:    53,0 %
  • Madžarska: 45,2 %
  • Bolgarija: 43,9 % (najnižje)

Vir: The Iran oil shock: Who pays the most fuel tax in Europe?

M. D.

ZADNJI ČLANKI

Propadla političarka napadla ministra Rončevića, ta ji je odgovoril kot gospod

Nekdanja ministrica za digitalno preobrazbo v vladi Roberta Goloba Emilija Stojmenova Duh, ki je morala odstopiti po fiasku s kupljenimi 13.000 računalniki, se je...

Mirna Peč: Zgledno organizirali državne kmečke igre

Po tistem ko je ekipa Društva podeželskih žena Mirna Peč lani zmagala na državnih kmečkih igrah, so letos mirnopeške podeželske žene tekmovanje na državni...

Šentjernej: S slavnostnega odprtja nove športne dvorane

V Šentjerneju so v četrtek uradno odprli novo športno dvorano, ki so jo zgradili na mestu prejšnje, stare 45 let. S tem in nekaterimi...

“Če mi pustimo pri miru Parado ponosa, tudi vi pustite pri miru nas!”

V večjih slovenskih mestih so včeraj potekali Pohodi za življenje. Največji se je odvil v Mariboru, kjer se je zbralo več kot 500 ljudi. Pohodniki...